Çin’de Sürmene var mı?

28 Oca

Çin’de Sürmene var mı? Bilemiyoruz belki de vardır. Acaba bizim bildiğimiz Sürmene’ye benzer mi? Bilinmez belki de benziyordur. Acaba öyle bir yer varsa oranın nereleri meşhurdur? Pidesi, bıçağı, çakısı meşhur mudur? Cevap verelim çakısı meşhur! Hemde bizim yıllardır bildiğimiz Sürmene Sarı İşlemeli Çakının aynısı ile meşhur. Evet, yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi bizim meşhur Sürmene çakısının birebir! aynısı yapmışlar. Hem de Çin kalitesi(!) ile. Yukarıda fotoğrafta gördüğünüz çakıların bir tanesi Çin malı. Söylemiyoruz tahmin edin. Aşağıda ayrıntılı olarak açıklıyoruz sahtesi ile gerçeğini.

  1. Yukarıdaki çakıların üzerindeki SÜRMENE yazısına dikkat edin. Alttaki çakının SÜRMENE yazısı düz durmakta. Üsttekinin ise SÜRMENE yazısı ağızlara doğru değil dışarı bakıyor. Evet üstteki bıçak gerçek Sürmene çakısı. Alttaki ise ne yazık ki Çin malı.
  2. Aşağıdaki fotoğrafta görülen çakılardan soldaki orjinal olanın ağzı düz bileme yapılmıştır. Sağdaki Çin malının ağzı ise görüldüğü gibi konik bileme yapılmıştır.
  3. Alttaki fotoğrafta ise en önemli ayrıntılar var. Orjinalde SÜRMENE yazısı bitişik yazılı iken sahtesinde “SÜR MENE” şeklinde yazılmış. Orjinalinde marka ismi “Dövme Bıçak Sanayi” yazarken sahtesinde ise “Dövme Bıçak Sanyai” yazmakta. En önemlisi ise sahte çakıda “TSE” logosu bulunmamaktadır.

İşte piyasada satılan, hatta gerçek Sürmene çakısından bile on kat daha fazla satılan Sürmene çakısı. Ayrıca bu sahte çakının satış fiyatı 5 TL. Gerisini siz düşünün. Hem de ulusal açık artırma ve C2C sitelerinde satışı yapılmakta. Çoğu kişi ise gerçek Sürmene çakısı diye bu tuzağa düşmekte. Orjinal Sarı İşlemeli Sürmene Çakısı almak için tıklayınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: